Tablica manipulacyjna dla dzieci to zabawka przeznaczona już dla niemowlaków, niemniej jednak najczęściej korzystają z niej maluchy w wieku 1-3 lat. Głównym zadaniem tablicy manipulacyjnej jest stymulowanie do pracy zmysłów dziecka, przede wszystkim wzroku, dotyku i słuchu. Dzięki tablicy maluch zaznajamia się także z ciągiem przyczynowo-skutkowym, uczy się myśleć logicznie, ćwiczy motorykę małą. Jedna, niepozornie wyglądająca zabawka kryje więc w sobie wiele zalet, a co więcej posłuży ona dziecku przez dłuższy okres czasu.

Jaką tablicę manipulacyjną wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju tablic manipulacyjnych. Jedne z nich posiadają bardzo dużo elementów, inne jedynie kilka. Warto wybrać tablice, która ma ich od kilkunastu do maksymalnie 20. Jeśli elementów będzie zbyt mało, zabawka szybko się maluchowi znudzi, zaś gdy będzie ich zbyt dużo, może przytłoczyć dziecko. Tablica manipulacyjna powinna być dla malucha atrakcyjna wizualnie – doskonałym rozwiązaniem będzie zakup tablic marki Foxy Family, które przedstawiają różnego rodzaju zwierzątka. Dodatkowo doskonale wpiszą się one we wnętrza dziecięcego pokoju. Tablica manipulacyjna musi być wykonana z najwyższej jakości materiałów, zaś poszczególne elementy muszą być do niej dokładnie przymocowane, tak aby zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa. Takie właśnie są tablice manipulacyjne Foxy Family, które powstają jedynie w certyfikowanych surowców. 

Kiedy kupić tablicę manipulacyjną?

Wartościowa tablica manipulacyjna może stanowić piękny prezent dla dziecka, na przykład z okazji świąt czy urodzin. Kiedy dokładnie warto kupić maluchowi tablicę manipulacyjną? Najczęściej zaczynają się nią interesować dzieci, które potrafią się samodzielnie poruszać, a więc niemowlaki, które ukończyły 9. miesiąc życia. Mogą one próbować obracać bądź po prostu chwytać poszczególne elementy, lecz zwykle na tym etapie potrzebują jeszcze pomocy osoby dorosłej w zabawie. Gdy dziecko zaczyna chodzić, czyli w okolicach 1. roku życia, może już korzystać z tablicy w odpowiedni sposób. W tym właśnie wieku maluchy potrzebują właściwego treningu motoryki małej oraz pobudzenia do pracy zmysłów. Tablicę manipulacyjną warto więc kupić na roczek. Z drugiej strony bardzo chętnie korzystają z niej także starsze dzieci, które w jeszcze bardziej precyzyjny sposób pracują z poszczególnymi elementami. Sprezentowanie tablicy dwulatkowi również będzie doskonałym pomysłem – pozwoli mu nie tylko doskonalić posiadane umiejętności, ale również zaspokajać ciekawość świata.