Na sam dźwięk frazy „wymiana okien” wielu ludzi łapie się za kieszenie. Nic dziwnego, nie jest to tanie przedsięwzięcie. Jeżeli jednak poważnie podchodzi się do kwestii energooszczędności wnętrz, jest niezbędna. Dlatego warto gruntownie przemyśleć jakie okna będą otwierały dom na światło dzienne. Obecnie istnieją trzy rodzaje tworzyw okiennych: drewno, PCV i aluminium. To pierwsze jest niezwykle drogie, dotyczy przez to niewielkiej liczby osób. Najpopularniejsze są modele wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Powstaje więc pytanie, które z nich wybrać do swojego domu?

Okna PCV – popularne, znane i lubiane

Najczęściej spotykane są okna z tworzywa PCV. Stanowią większość na rynku ze względu na swoją cenę oraz dobrej jakości wykonanie. Wbrew pozorom nie muszą też występować jedynie w wersji białej, istnieją do nich okleiny. Co do pozytywów, okna z plastiku są bardzo szczelne i przez to energooszczędne. Są również odporne na wilgoć i dźwiękoszczelne, co szczególnie zadowoli mieszczuchów. Najbardziej jednak przemawia za nimi wytrzymałość. Wedle ekspertów potrafią bowiem wytrzymać nawet pięćdziesiąt lat! Co więcej, nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Dwa razy do roku wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką z detergentem. Raz na jakiś czas zajdzie też potrzeba regulacji okiennic.

Okna aluminiowe – trwały wybór

Aluminium to nieco droższe tworzywo, niemniej również znajdzie swoich zwolenników. Po pierwsze jego aspekt wizualny. Lekkość stopu pozwala na tworzenie naprawdę dużych powierzchni okien. Często wykorzystywane jest to w budynkach publicznych, by wpuścić do ich wnętrza więcej światła. Poza tym metal ma pewien zimny urok, trochę nowoczesny sznyt. Jest też bardzo odporny, szczególnie na warunki atmosferyczne. Okna aluminiowe nie są podatne na odkształcanie, a przez to przepuszczanie powietrza. Słońce czy deszcz nie odbarwią powierzchni zewnętrznej, metal ten nie koroduje. Co więcej, łatwo go domyć zwykłym detergentem do okien i szyb. Wszelkie porosty również nie będą mogły zagnieździć się na nim plechy. To duży plus dla użytkownika.

PCV vs aluminium – co wybrać?

Oba rodzaje okien mają swoje plusy. W istocie można pokusić się o stwierdzenie, że każdy wybór byłby tutaj słuszny. Kwestią jest tu raczej dobór okna do potrzeb kupującego. Osoba chcąca zaoszczędzić na kosztach zakupu lub też potrzebująca więcej okien z pewnością przemyśli wybór PCV. Z kolei potrzeba dużych, przeszklonych przestrzeni kusić będzie zakupem aluminium. Będzie też wyborem dla nowoczesnego wnętrza.